Dzień Rzucenia Palenia


1. Nie pal

Problem palenia jest na początku XXI wieku najważniejszą przyczyną zachorowań na raka w Polsce − prawie połowa zachorowań u mężczyzn i 15% u kobiet spowodowana jest właśnie paleniem. Dym tytoniowy składa się z 4 tys. związków chemicznych, z których co najmniej 40 ma działanie rakotwórcze.  Palenie przyczynia się też do dziesiątków innych nowotworów złośliwych (m.in. pęcherza moczowego, trzustki, nerek, szyjki macicy, wątroby, żołądka, niektórych postaci białaczek). Należy zaznaczyć, że nowotwory to nie jedyny skutek palenia.  Powoduje ono również wiele innych chorób − przede wszystkim schorzenia płuc (POChP) oraz naczyń krwionośnych – zawały serca i udary mózgu.

 

2. Rzuć!

Łatwo jest zacząć palić. Zdecydowanie trudniej jest rzucić palenie.
Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie. Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach warto, ponieważ nawet po tak długim czasie organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. Ci, którym się to udało twierdzą, że najważniejsza jest  motywacja. Jednak trzeba też pamiętać, że palenie tytoniu  (Zespół Uzależnienia od Tytoniu − ZUT) jest sklasyfikowane jako choroba, i że dziś można ją skutecznie leczyć.

patrz: www.jakrzucicpalenie.pl

 

3. Palenie jest uleczalne!

Zadzwoń: 0 801 108 108 − Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

 

4. Nie pal przy niepalących

Wdychanie przez osoby niepalące dymu tytoniowego wydychanego przez palaczy do otoczenia, czyli palenie bierne, niesie ze sobą podobne zagrożenia zdrowotne, co palenie czynne. Przebywanie w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym jest szczególnie szkodliwe dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Palacze bierni wdychają bowiem te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala ekspozycji. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera prawie 2000 osób, które same nigdy nie paliły. Aby temu zapobiegać, w wielu krajach Unii Europejskiej wprowadzono całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych.

 

5. Niepalący i ex palacze żyją dłużej

Każdy rok palenia kosztuje nas 3 miesiące życia. W przybliżeniu ocenia się, że 50% głęboko uzależnionych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze właśnie z tego powodu, a połowa z nich w średnim wieku, co oznacza, że przeżyją o 20–25 lat mniej od osób niepalących.

Na szczęście jest też dobra wiadomość:
każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia.

 

6. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie.

Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach warto, ponieważ nawet po tak długim czasie organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. Ci, którym się to udało twierdzą, że najważniejsza jest motywacja.

 

(źródło – Europejski Kodeks Walki z Rakiem)

___________________________________

 

Dzielnica Wola zorganizowała dla mieszkańców spotkanie edukacyjne przygotowujące mieszkańców do Dnia Rzucenia Palenia:

W dniu 18 listopada b.r. w sali sesji Urzędu Dzielnicy przy Al Solidarności 90 odbyło się spotkanie z kardiologiem dr n med Piotrem Abramczykiem ze Szpitala przy ul. Banacha oraz z Panią Dorotą Ołowską z Centrum Onkologii w Warszawie.

Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy mieszkańców nt. profilaktyki kardiologicznej, w tym skonsultowania z kardiologiem najbardziej nurtujących kwestii. Mieszkańcy otrzymali również wiedzę nt. profilaktyki chorób nowotworowych – poprzez prezentację zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Wszyscy mieszkańcy obecni na spotkaniu otrzymali wiele materiałów dot. rzucenia palenia oraz chorób kardiologicznych, w tym nadciśnienia tętniczego. Przekazane zostały również publikacje Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem wydane przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Materiały ze spotkania dot. między innymi rzucania palenia dostępne są w siedziebie Urzędu przy Al Solidarności 90 (siedziba główna) oraz Syreny 18 (siedziba Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia).

 

 

____________________________________

Spotkanie odbyło się w ramach programu pn.Warszawskie Dni Zdrowia organizowanego we współpracy z Biurem Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy.

Pliki

Inne aktualności

Miniatura 72665

Ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia na wykonanie remontu 3 obiektów upamiętniających oraz przeprowadzenie profilaktyki konserwatorskiej 121 miejsc pamięci narodowej i pomników usytuowanych na terenie dzielnicy Wola.

Tryb Ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia  Rodzaj Usługi Wartość (limit): Zamówienie publiczne poniżej 130 000 złotych Telefon: 22 325 66 11 Fax: E-mail: wola.wku@um.warszawa.pl Data zamieszczenia postępowania: 2021-05-….. Termin składania ofert: 2021-05-19 16:00 Data wprowadzenia informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty: – Pliki: 1.      Skan...

Więcej
Dziecko, piłka nożna, radość na twarzy

Dzielnicowe Spotkania Piłkarskie „Better Together” – edycja wiosenna

W sobotni poranek, 8 maja rozpoczęła się wiosenna edycja Dzielnicowych Spotkań Piłkarskich „BETTER TOGETHER”.  Mecze rozgrywane są na boisku przy...

PIERWSZE WARSZTATY Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ MAŁYM DZIECIOM – ZOBACZ JAK BYŁO.

W dniu 11 maja br. odbyły się pierwsze warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej małym dzieciom. Zajęcia są bezpłatne, dedykowane...