RELACJA Z GRY MIEJSKIEJ “ W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH” DLA UCZNIÓW WOLSKICH GIMNAZJÓW W NARODOWYM DNIU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


Przyjaciele!
Potrzebuję Waszej pomocy!

         Służba Bezpieczeństwa przygotowała zasadzkę, w którą wpadł mój oddział. Zostałem ranny, ale uciekłem i ukrywam się. 

         We wtorek 1 marca miałem jednak wziąć udział w ważnej akcji. Jej przebieg w dużej mierze miał zależeć ode mnie. Teraz, będzie on zależał od Was. (…) Ufam, że mnie nie zawiedziecie i wstąpicie w szeregi nas – Niezłomnych, by pomóc mnie i naszej Ojczyźnie
   Czołem Przyjaciele!,

                                                                                     Janek

 List tej treści otrzymali uczniowie wszystkich wolskich gimnazjów. Stanowił on niejako zaproszenie do udziału w grze miejskiej „W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH”, którą wspólnie zorganizowali Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Zespół Szkół Integracyjnych nr 71 im. Edmunda Bojanowskiego oraz Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej. Impreza ta poświęcona była pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego oraz represjonowanym przez ówczesne władze żołnierzom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Inicjatorką tej formy hołdu dla Nich była pani Iwona Stelmaszczyk-Dyba, wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych nr 71, która poprosiła mnie, bym zaplanowała i zorganizowała tę grę miejską, a następnie na każdym etapie pracy nad projektem wspierała mnie i motywowała. Przedsięwzięcie to udało się zrealizować przede wszystkim dzięki jej determinacji.

1 marca 2016 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych,ku naszej wielkiej radości okazało się, że… Janek ma wielu przyjaciół na Woli. Mimo marznącego deszczu i ogólnej pluchy do udziału w grze zgłosiło się dwanaście zespołów z siedmiu gimnazjów. Po jednym zespole z Gimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej, Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów, Gimnazjum Dwujęzycznego nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego, Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła II, po dwie grupy z Publicznego Gimnazjum im. Piotra Skargi i z Gimnazjum Integracyjnego nr 52 oraz aż cztery zespoły z Gimnazjum nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstania Warszawskiego.

  Wszyscy przybyli otrzymali ode mnie identyfikatory uczestników gry i w tym momencie… przenosili się w czasie do lat 50. XX wieku. Na prośbę Janka udali się najpierw do Katolickiego Zespołu Edukacyjnego przy ul. Bema 73/75, gdzie mieli nawiązać kontakt z łącznikiem. Trafili tam do polowego punktu opatrunkowego, gdzie dostali zadanie, by pomóc opatrzyć rannych. W między czasie od jednego z nich otrzymali zaszyfrowaną instrukcję, dokąd mają udać się dalej…

I tak, według przekazywanych im sukcesywnie informacji, przechodzili lub przejeżdżali z punktu do punktu, gdzie czekały na nich kolejne zadania, kolejne zaszyfrowane wiadomości, kolejne instrukcje.

Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła przysięga partyzancka i moment, w którym zostali wcieleni w szeregi Leśnej Braci. Każdy z nich otrzymał wówczas, specjalnie na tę okazję przygotowane przez firmę przypinka.pl, znaczki MŁODY NIEZŁOMNY z logo zaprojektowanym przez absolwenta naszego gimnazjum, młodego plastyka Tomasza Obińskiego.

Równie ważnym momentem było zapalenie znicza przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach. Chwila zadumy – oddanie czci i pamięci Tym, którym ten honor miał być na zawsze odebrany – najważniejsze zadanie tego dnia! Wydawałoby się proste, a jednak… Misję utrudniały patrole milicyjne i tajni agenci SB, którzy patrolowali cmentarz. Wszystkim grupom udało się jednak ich przechytrzyć.

Mimo deszczu i zimna humory dopisywały a fabuła gry wciągała. W dużej mierze była to zasługa świetnie przygotowanych kreacji uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 71 im. Edmunda Bojanowskiego, którzy rewelacyjnie weszli w odgrywane role. Kostiumy, język i stylizacja z epoki były znakiem rozpoznawczym dla uczestników gry. W jednym miejscu spotykali się z oddziałem partyzantów, w innym z kapelą podwórkową a w jeszcze innym ze zwykłymi obywatelami, których zachowanie i wypowiedzi miały stanowić dla nich wskazówki. Oczywiście nie mogło zabraknąć tropiących ich na każdym kroku funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, których mieli unikać i przed którymi musieli się ukrywać.

 W punkcie docelowym, znajdującym się w Parku Moczydło, wszyscy uczestnicy gry wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim była specjalnie dla nich przygotowana rekonstrukcja historyczna. Inscenizacja przedstawiała  akcję „odbicia” aresztowanego partyzanta przewożonego właśnie przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa z jednego więzienia do drugiego.

Ten niezwykły historyczny spektakl wyreżyserował, poprowadził i zorganizował pan Jan Nałęcz – instruktor Pracowni Rekonstrukcji Historycznej Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej przy wsparciu pani dyrektor Magdaleny Boruckiej oraz pana Bartłomieja Dębniaka pracownika Działem Imprez Młodzieżowego Domu Kultury działającego przy ul. Brożka 1A.

W inscenizacji tej wystąpili członkowie wraz z opiekunami oraz absolwenci Pracowni Rekonstrukcji Historycznej Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej a także osoby z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych: GRUPY REKONSTRUKCYJNO-FILMOWEJ „BEMOWO”, FUNDACJI EDUKACJI HISTORYCZNEJ, PROJEKTU REKONSTRUKCYJNEGO REKO.WAW. O autentyczność i dramaturgię postarali się profesjonaliści: oprawę pirotechniczną przygotowała firma „DEMONY OGNIA”, broń wypożyczyła firma „STG”, pojazdy historyczne zapewniła agencja historyczna „RETRO PASJE”, natomiast przejmującą charakteryzację wykonała pani Matina Bocheńska.

Realizm odgrywanej sceny, potęgowany jeszcze deszczo-śnieżną pogodą, wywarł bardzo duże wrażenie na młodzieży. Z zainteresowaniem i przejęciem podziwiali aktorów, pojazdy, broń. Ich reakcje utwierdzają nas w przekonaniu, iż rekonstrukcja historyczna, tak jak zakładaliśmy, stanowiła idealny punkt kulminacyjny przygotowanej przez nas gry miejskiej.

 Na zakończenie pani dyrektor Magdalena Politańska zaprosiła wszystkich do „sztabu” usytuowanego w Zespole Szkół Integracyjnych nr 71 im. Edmunda Bojanowskiego, gdzie mieli okazję ogrzać się przy menażce grochówki i kubku ciepłej herbaty, o co zadbała Rada Rodziców naszego gimnazjum. Atmosfera tego miejsca także zrobiła furorę wśród uczestników. Nasza sala gimnastyczna ustylizowana przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców na partyzancki obóz robiła wrażenie! Kuchnia polowa, menażki, drzewa, mogiły poległych, kapliczka, mapy, broń, elementy umundurowania, portrety Niezłomnych, uczniowie poprzebierani za partyzantów a przede wszystkim chórzystki – partyzantki ogrzewające zmarzniętych swoim przejmującym śpiewem to było coś!… co mamy nadzieję, na długo zostanie w pamięci wszystkich.

Oczywiście trudno byłoby nam zorganizować taką imprezę bez odpowiednich funduszy. O te jednak zadbali Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wola m.st.Warszawy. Szczególną opieką otoczył nasz projekt Zastępca Burmistrza pan Mariusz Budziszewski, który od początku był przychylny tej inicjatywie i bardzo wsparł nas w jej realizacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tej niezwykłej interaktywnej lekcji historii, która nie tylko uzupełniła wiedzę młodych ludzi oraz pozwoliła im aktywnie i twórczo spędzić czas, mimo tak nieprzychylnej aury, ale przede wszystkim, dała okazję, by w ten wyjątkowy sposób, mogli oni uczcić pamięć, oddać hołd już nie „wyklętym” ale Walecznym, Niepokornym, Niezłomnym Bohaterom.

Elżbieta Paciorek
Zespół Szkół Integracyjnych nr 71
koordynator gry miejskiej
„W SZEREGACH NIEZŁOMNYCH”

Data opublikowania: 4 marca 2016

Kategorie: ,

Inne aktualności

boisko przy szkole podstawowej nr 387 na Woli przed remontem z budżetu obywatelskiego

Boisko piłkarskie przy Szkole Podstawowej nr 387 zostanie zmodernizowane

Dzielnica Wola podpisała umowę na modernizację boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 387 przy ul. Kasprzaka 1/3, które będzie kolejnym elementem infrastruktury sportowej w tym rejonie. Remont zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Koszt inwestycji to niemal 610 tys. złotych. Kolejne inwestycje finansowane...

Więcej
Budowa stacji metra Ulrychów - organizacja ruchu

Wraca przejazd do centrum handlowego przy ul. Górczewskiej

W piątek, 3 lipca, około godz. 22.00 wykonawca metra zmieni organizację ruchu na ulicy Górczewskiej. Kierowcy jadący od strony ulicy...

Kobieta i dziecko w żłobku wśród zabawek dla dzieci

Ponad 3 tys. wolnych miejsc w żłobkach – trwa nabór

Rozpoczął się drugi etap rekrutacji do żłobków, w którym dostępnych jest blisko 3,1 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Wolne miejsca...