Debata społeczna z mieszkańcami Woli


W dniu 21 kwietnia br. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 10 przy
ul. Wolskiej 75 odbyła się debata społeczna.

Uczestniczyli w niej przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa IV, Naczelnik Wydziału Prewencji KRP Warszawa IV oraz właściwy miejscowo Dzielnicowy.

Tematem spotkania była profilaktyka dot. głównie wyłudzania pieniędzy od osób starszych metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na gazownika” itp. Uczestnicy dowiedzieli się jakie zachowania powinny budzić niepokój, gdzie szukać pomocy oraz jak postępować w przypadku odebrania podejrzanego telefonu.

Pracownik Delegatury BBiZK przypomniał zebranym jak ważne jest właściwe dbanie o dowód osobisty oraz z jakimi konsekwencjami może wiązać się jego dostanie w niepowołane ręce.

Omówił także przykłady wyłudzeń środków finansowych, wskazując jednocześnie jak przed nimi się bronić – wskazał przy tym na przypadki zawierania niekorzystnych umów w oparciu o nieuczciwe praktyki rynkowe podmiotów gospodarczych, a także inkasowania pieniędzy od domowników w miejscu zamieszkania przez osoby podszywające się za „pracowników administracji”, przedstawicieli „firm” czy różnego rodzaju „specjalistów”.

Przedstawiciel delegatury omówił ponadto warunki korzystania z numerów alarmowych do służb i europejskiego numeru alarmowego 112. Zebrami otrzymali informację między innymi: co to jest numer 112, jak i kiedy na niego dzwonić oraz kiedy nie wolno z niego korzystać. 

Funkcjonariusze KRP Warszawa IV zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Moja Komenda”, będącej  mobilnym przewodnikiem po polskich jednostkach Policji. Korzystając z niej można w krótkim czasie zlokalizować komendy i komisariaty Policji w całej Polsce.

Prelegenci podkreślali konieczność bieżącego zgłaszania sytuacji budzących niepokój dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

Data opublikowania: 21 kwietnia 2017

Kategorie: ,

Inne aktualności

Aleja Solidarności

Jak jeździmy po Woli?

Na Woli kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w al. Jana Pawła II, gdzie ponad normę jeździ 80 procent aut.  Po opublikowaniu raportu ZDM– u, władze Woli zwracają uwagę na to, że przekraczanie prędkości to nie tylko problem bezpieczeństwa, ale też hałasu w mieście.  W ostatnim roku na Woli Zarząd Dróg Miejskich,...

Więcej

VII Mazowiecki Konkurs Biologiczny NUCLEUS 2021

VII Mazowiecki Konkurs Biologiczny NUCLEUS 2021 Dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, wraz z nauczycielami biologii, zapraszają...

Remont kolei średnicowej niewykorzystaną szansą?

Wykonywany po dekadach użytkowania remont trasy średnicowej powinien uwzględnić przykrycie wykopu, po którym biegną tory. Brak stosownych planów to utrata możliwości zabudowy nad torami i wielkiej szansy dla mieszkańców na...