NOWY MURAL NA WOLI


3 osoby, 6 dni, 180 m2 powierzchni i ponad 15 tys. zł – to statystyki nowego wolskiego muralu poświęconego pamięci o ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego. Dzieło wykonano na ścianie przedwojennej kamienicy przy ul. Płockiej 41.

Mural, który zdobi ścianę kamienicy na rogu ul. Płockiej i Górczewskiej to efekt konkursu na projekt i wykonanie muralu o tematyce „Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy”. Konkurs organizowany był w ramach Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy przez Wolskie Centrum Kultury i Urząd Dzielnicy Wola.

Do konkursu nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń a wybór najlepszego projektu nie należał do prostych – mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola. – W końcu jury, złożone z grafików, historyków i varsavianistów zdecydowało się przyznać główna nagrodę młodemu malarzowi i fotografikowi Damianowi Kwiatkowskiemu. Artysta otrzymał nagrodę pieniężną oraz środki finansowe na wykonanie muralu – dodaje.

Projekt w bardzo atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje życie Warszawy w czasie wojny. W sylwetkę powstańca wkomponowane zostały sceny z życia codziennego mieszkańców powstańczej Warszawy. Stylistycznie praca przypomina plakat i komiks, przez co jest zrozumiała i trafia z przekazem zarówno do starszych mieszkańców, jak i do młodzieży.

Laureat konkursu, Damian Kwiatkowski, zajmuje się m. in. fotografiką i malarstwem, jednak jego głównym medium jest szablon. Dzięki niemu w ręcznie wyciętych matrycach łączy fotograficzny realizm z graficznymi efektami. Od lat pasjonuje się Powstaniem Warszawskim, które jest dla niego doskonałym tematem malarskim. W swoim muralu pokazał jednak nie tylko tragiczną stronę Powstania, ale także szereg postaw, które wojna wymusiła na Warszawiakach.

Sceny ukazujące codzienne życie powstańczej Warszawy, zostały zaprojektowane na podstawie autentycznych fotografii z czasów Powstania Warszawskiego.

Trzyosobowa ekipa pod kierownictwem Damiana Kwiatkowskiego pracowała nad muralem przez sześć dni. Efekt ich pracy można już podziwiać na ścianie kamienicy przy ul. Płockiej 41. Miejsce wykonania dzieła nie jest przypadkowe. – Tędy przebiegała droga, którą Niemcy prowadzili na egzekucję okolicznych mieszkańców oraz personel i pacjentów Szpitala Wolskiego – mówi Mariusz Budziszewski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola. – Chcieliśmy dzięki temu uczcić ludzi, którzy 70 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością – dodaje.

Skład jury konkursowego: 
1. Anna Gutkowska – Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami
2. Halina Ciździel – Związek Kombatantów RP i BWP
3. Maria Stroińska – Stowarzyszenie Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych
4. Zbigniew Ogonowski – Wolska Rada Seniorów
5. Halina Jędrzejewska – Związek Powstańców Warszawy
6. Patrycja Jastrzębska – Stowarzyszenie MASŁAW
7. Małgorzata Naimska – Biuro Kultury UM m.st. Warszawy
8. Artur Więckowski – artysta malarz
9. Marta Trakul-Masłowska – Fundacja Na Miejscu
10. Stefan Paruch – Instytut Edukacji Artystycznej ASP
11. Michał Komuda – Muzeum Powstania Warszawskiego
12. Michał Szczerba – Poseł na Sejm RP
13. Anna Podłucka – Dyrektor Wolskiego Centrum Kultury
14. Maciej Zawadzki – Grafik Dział Kreacji Wolskiego Centrum Kultury
15. Piotr Gursztyn – dziennikarz, autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”
16. Ewa Statkiewicz – Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola

Data opublikowania: 4 lipca 2017

Kategorie: ,

Inne aktualności

Miniatura 70131

Działania socjalno – pomocowe na rzecz osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie pozyskiwania oraz dystrybucji artykułów rzeczowych

Działania socjalno – pomocowe na rzecz osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie pozyskiwania oraz dystrybucji artykułów rzeczowych, w szczególności artykułów chemii gospodarczej, na terenie Dzielnicy Wola http://ngo.um.warszawa.pl/otwarte-konkursy/nazwa-zadania-konkursowego-dzia-ania-socjalno-pomocowe-na-rzecz-os-b-i-rodzin-w-tru Etap konkursu: Ogłoszony Termin składania ofert: środa, 28 października, 2020 – 16:00 Kategoria konkursu:...

Więcej
Miniatura 70129

Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Piaskowej 7

Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Piaskowej 7; otwarty konkurs ofert przeprowadzany przez...

Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Górczewskiej 181

Wspólnota Mieszkaniowa Górczewska 181 uruchomiła konto bankowe, należące do Wspólnoty, w celu zbiórki pieniędzy dla mieszkańców budynku H2, których nie stać na...