PEREŁKA POWOJENNEGO MODERNIZMU NA KOLE


Są takie miejsca na Woli, które pomimo upływu lat nadal przyciągają warszawiaków oraz spełniają swoje zadanie, nakreślone wiele lat wcześniej. 

Do tego grona z pewnością możemy zaliczyć leżące między ulicami Ożarowską, al. Prymasa Tysiąclecia, Czorsztyńską i Deotymy osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole. To zaprojektowane przez parę architektów, Szymona i Helenę Syrkusów osiedle – nawiązujące do przedwojennych idei modernizmu i funkcjonalizmu – powstawało dziewięć lat, a jego budowę zakończono w 1956 roku. 

WSM Koło przeżywa dziś kolejny rozkwit. W czasach kiedy oddano je do użytku, osiedle było jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w kraju. Niskie budynki o niezabudowanych przyziemiach stworzyły efekt otwartej przestrzeni, zostały też wyposażone w detale nadające wyrazu minimalistycznej bryle.

Podczas projektowania Syrkusowie idealnie wpasowali różnego rodzaju budynki w tereny zielone. WSM Koło była przyjazna dla mieszkańców. Architekci pomyśleli o pełnym zapleczu socjalnym, znajdując lokalizacje dla żłobków, przedszkoli, szkoły, domów społecznych. Osiedle było także budowane nowatorskimi technikami. To tutaj na szeroką skalę zastosowano prefabrykaty powstające z gruzobetonu.

Dzieło małżeństwa Syrkusów zauroczyło nie tylko mieszkańców. Najsłynniejszym chyba budynkiem w kompleksie jest blok przy ul. Sitnika 4. To pod ten adres trafił Pablo Picasso i na jednej ze ścian budynku narysował Syrenkę Warszawską, która zamiast miecza trzyma młot. Niestety dzieło Picassa zostało zamalowane przez mieszkańców, którym przeszkadzały tłumy turystów chcących na własne oczy zobaczyć rysunek malarza. Osiedle przyciągało także filmowców. W architekturze tego miejsca zakochał się Jan Fethke, który kręcił tu sceny do filmu „Irena do domu!” z Lidią Wysocką i Adolfem Dymszą w rolach głównych.

Osiedle trafiło do rejestru zabytków, a jego projekt i koncepcja do tej pory urzekają architektów i urbanistów. Duża w tym zasługa jego pomysłodawców. Szymon i Helena Syrkusowie pobrali się w 1926 roku. W tym samym roku założyli twórczą grupę Praesens, którą tworzyli wraz z Barbarą i Stanisławem Brukalskimi, Bohdanem Lachertem i Józefem Szanajcą. Para studiowała architekturę na Politechnice Warszawskiej, a Szymon Syrkus zdobywał również wiedzę na uniwersytetach w Wiedniu, Grazu, Rydze, Moskwie. Małżeństwo zajmowało się m.in. projektowaniem nowoczesnych osiedli społecznych oraz realizowało koncepcyjne domy jednorodzinne.

Za największe powojenne dzieło pary architektów uważa się właśnie awangardowe osiedle WSM Koło. Co ciekawe, na warszawskiej Pradze Syrkusowie wybudowali osiedle w tej samej technologii.

 

Data opublikowania: 17 grudnia 2018

Kategorie: ,

Inne aktualności

Miniatura 70131

Działania socjalno – pomocowe na rzecz osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie pozyskiwania oraz dystrybucji artykułów rzeczowych

Działania socjalno – pomocowe na rzecz osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej poprzez prowadzenie pozyskiwania oraz dystrybucji artykułów rzeczowych, w szczególności artykułów chemii gospodarczej, na terenie Dzielnicy Wola http://ngo.um.warszawa.pl/otwarte-konkursy/nazwa-zadania-konkursowego-dzia-ania-socjalno-pomocowe-na-rzecz-os-b-i-rodzin-w-tru Etap konkursu: Ogłoszony Termin składania ofert: środa, 28 października, 2020 – 16:00 Kategoria konkursu:...

Więcej
Miniatura 70129

Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Piaskowej 7

Wsparcie działań na rzecz społeczności lokalnej poprzez prowadzenie Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Piaskowej 7; otwarty konkurs ofert przeprowadzany przez...

Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Górczewskiej 181

Wspólnota Mieszkaniowa Górczewska 181 uruchomiła konto bankowe, należące do Wspólnoty, w celu zbiórki pieniędzy dla mieszkańców budynku H2, których nie stać na...