KONCEPCJA ARCHITEKTONICZNA DOMU WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH


Trwają prace nad budową Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Hrubieszowskiej 9. Jest już koncepcja architektoniczna tego obiektu, a inwestycja będzie kosztować ok 10 mln zł.

Projekt zaadaptowania zabytkowego budynku przy ul. Hrubieszowskiej 9 na Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich nabiera coraz bardziej realnych kształtów. W ubiegłym roku zielone światło dla tej inwestycji dała Rada Warszawy. Teraz nadszedł czas, aby przejść do kolejnej fazy prac. – Mamy już koncepcję architektoniczną „nowego” budynku przy Hrubieszowskiej 9 – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola. – Jest to bardzo potrzebna i ważna dla nas inwestycja, którą traktujemy priorytetowo – dodaje.

Przypomnijmy, że zabytkowy obecnie budynek powstał w 1923 roku i mieściła się w nim pierwsza polska wytwórnia łańcuchów rolkowych Stanisława Kubiaka. W 2017 roku zapadła decyzja, że nieużytkowany, należący do miasta budynek zostanie zaadaptowany na dzienny Dom Pomocy dla Powstańców Warszawskich. – Dom Pomocy będzie dla Powstańców miejscem o funkcjach integracyjno – rozrywkowych, przy jednoczesnym zapewnieniu im dziennej opieki wraz z wyżywieniem – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Ma być to miejsce skrojone idealnie pod potrzeby bohaterów, do którego będą przychodzić z radością – dodaje. 

Powstała właśnie koncepcja architektoniczna zakłada generalny remont i modernizację tego dwukondygnacyjnego budynku o użytkowej powierzchni 701 mkw. Projekt zakłada, że na parterze powstanie m. in. punkt informacyjny, sala klubowa, duży pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, zmywalnia i pomieszczenia magazynowe. Na piętrze projektanci przewidzieli miejsce na m. in. pokój spotkań, wielofunkcyjną salę do zajęć, salę rehabilitacyjną, gabinet lekarski i porad, pokój do odpoczynku, a nawet gabinet fryzjersko-podologiczny. Na każdym piętrze znajdą się również toalety, a cały budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada również usunięcie obumarłych drzew kolidujących z inwestycją i zastąpienie ich nową zielenią. Na terenie inwestycji powstaną również ławeczki, które w ciepłe dni będą służyć jako miejsce odpoczynku.

Teraz dzielnica czeka na projekt budowlany. – Zakładamy, że powstanie on w marcu i zaraz potem rozpiszemy przetarg, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Całość inwestycji pochłonie z miejskiego budżetu ok 10 mln zł, a modernizacja ma zakończyć się w roku 2020 – dodaje.

Data opublikowania: 21 lutego 2019

Kategorie: ,

Inne aktualności

Miniatura 61581

Restrukturyzacja informacja dla dzielnic

Masz dług za czynsz w mieszkaniu komunalnym? Skorzystaj z pomocy Miasto Stołeczne Warszawa, zgodnie z uchwałą radnych, oferuje dłużnikom czynszowym nowe narzędzie pomocy. Warszawiacy i warszawianki mają 18 miesięcy na przystąpienie do programu i elastycznie dobrane raty – miesięczne czy kwartalne oraz nawet do...

Więcej

KAJAKOWA WOLA

Po raz dwunasty Fundacja AVE dzięki dofinansowaniu Dzielnicy Wola zaprasza mieszkańców na rodzinne spływy kajakowe. Zaplanowano cztery trasy na Utracie,...

Marsz Pamięci 22 Lipca

W 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny, wraz z partnerami, zaprasza na Marsz Pamięci 22...