Kreatywne zajęcia on- line dla mieszkańców. #ZostanWDomu i baw się dobrze.

W związku ze stanem epidemii ośrodki kulturalne na Woli przygotowały bogatą ofertę zajęć zdalnych. Do akcji #ZostanWDomu włączyły się m.in. wolska Biblioteka Publiczna, Wolskie Centrum Kultury czy Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej, inspirując czy ucząc na odległość.
 
Wolskie instytucje kulturalne i edukacyjne przygotowały dla mieszkańców atrakcyjną ofertę zajęć zdalnych. – W tym trudnym czasie izolacji i walki z epidemią chcemy przedstawić szeroki wachlarz możliwości ciekawego spędzania czasu w domu. Nasza oferta jest niezwykle bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy w sposób zdalny uczyć się języków, wolscy bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze, organizowane są również zajęcia taneczne i plastyczne. To tylko niektóre propozycje naszej oferty zajęć on-line – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Zachęcam do częstego odwiedzania stron internetowych oraz profili na portalach społecznościowych wolskich placówek, gdzie oferta zajęć jest sukcesywnie powiększana – dodaje.
 
Biblioteka Publiczna na Woli (www.bpwola.waw.pl/) skupia się na tym, aby w czasie, gdy zamknięte są wszystkie placówki jej czytelnicy nie czuli się pozostawieni i opuszczeni. Wolscy bibliotekarze stanęli przed niełatwym wyzwaniem. Okazało się jednak, że możliwości jest wiele, a wyobraźnia i kreatywność bibliotekarzy nie ma granic. Oto ostatnie aktywności, które przygotowali dla swoich dużych i małych Czytelników.
 • Czytanie z Lucjanem

Magdalena Mickiewicz z Biblioteki na Redutowej czyta młodym Czytelnikom i ich rodzicom wiersze, przypowiastki, opowiadania oraz opowiada o wydarzeniach online, które przygotowują lub udostępniają wolskie biblioteki. Filmiki można oglądać n a profilu YouTube oraz na facebookowym profilu Wypożyczalni.

 • Kolaże z Wisławą Szymborską

Biblioteka Komiksowo zorganizowała w formie wideokonferencji Młodzieżowe Kompozycje Kolażowe, których tematem były wyklejanki Wisławy Szymborskiej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, że Szymborska, poza wierszami, tworzyła także kolaże, które nazywała wyklejankami.  Po krótkim wstępie i obejrzeniu kilku prac noblistki uczestnicy spróbowali swoich sił w stworzeniu kolażu inspirowanego artystką z dostępnych im gazet. Efekty ich twórczych działań zobaczycie tutaj.

 • Piątkowe Czytanie na Dywanie

Wypożyczalnia na 11 „Na Kole” znalazła sposób, aby kontynuować cykl, w ramach którego co tydzień spotykała się z małymi Czytelnikami na wspólnym czytaniu książek. Teraz piątkowe lektury poznajemy dzięki filmikom umieszczanym na facebookowym profilu Biblioteki.

 • Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Mocnym punktem Wypożyczalni Fantasmagoria są interakcje z Czytelnikami podczas spotkań Klubu Czytelniczego. Okazało się, że spotkania takie mogą odbywać się  także w zmienionej, internetowej formule za pomocą ogólnodostępnego komunikatora. Zapraszamy na spotkania dwa razy w miesiącu.

 • Domowa Czytelnia

Wypożyczalnia nr 10 na swoim facebookowym profilu prowadzi akcję #domowaczytelnia, w ramach której poleca najciekawsze zdaniem Bibliotekarzy książki. Czytelnicy mogą znaleźć wśród nich opisy fabuły oraz ciekawe informacje na temat publikacji.

 • Wiersze dla dzieci

Bibliotekarze z Biblioteki na Chłodnej doskonale wiedzą, że mali Czytelnicy tęsknią za wizytami w ulubionych placówkach. Kasia z Biblioteki nr 46 tworzy specjalnie dla nich autorskie wierszyki, w których opowiada o emocjach związanych z tęsknotą za dzieciakami odwiedzającymi filię.

 • Poezja Ernesta Brylla

Bibliotekarka Jadzia z Biblioteki na Żytniej zachęca do sięgania po poezję i czyta wiersz zaprzyjaźnionego poety Ernesta Brylla.

 • Wiersz Marii Konopnickiej

Z kolei Emilia z Biblioteki Odolanka w ramach kącika „Chwila z poezją” postanowiła przeczytać wiersz Marii Konopnickiej “Podmuchy wiosny”.

 • Spotkanie kulinarne dla najmłodszych inspirowane literaturą

Obejrzyjcie też film nagrany przez bibliotekarkę Ewę z Biblioteki na Twardej, która nie tylko czyta fragment książki o „Pyzie na polskich dróżkach” ale również tworzy danie nim inspirowane.

To tylko część najnowszych pomysłów ekipy naszych kreatywnych Bibliotekarzy. Od początku zamknięcia biblioteki działają w szerokim zakresie:

 • Pracownicy Biblioteki Publicznej na Woli stworzyli specjalną, ciągle aktualizowaną bazę okołoliterackich materiałów, stron, blogów i miejsc w sieci, z których można korzystać za darmo. Zapraszamy wszystkich do obcowania z literaturą w domowym zaciszu: https://www.bpwola.waw.pl/2020/03/16/zostajemy-domu-literatura/
 • Na kanałach Biblioteki Publicznej na Woli, w mediach społecznościowych organizowane są różne akcje i zabawy dla czytelników. W albumie „Co czytają bibliotekarze” można podejrzeć pracowników biblioteki podczas lektury, na profilach filii odbywają się konkursy i quizy czytelnicze. Wstawiane są także bieżące informacje o wydarzeniach ze świata literatury.
 • Bezpłatny dostęp do serwisów Legimi i Ibuk Libra, który do tej pory można było otrzymać w filiach czytelni, można teraz zdobyć drogą mailową.
 • Biblioteka Poliglotka zaprasza do skorzystania z możliwości poszerzania kompetencji językowych podczas konwersacji po niemiecku za pośrednictwem komunikatora internetowego. Seniorzy z kolei mogą korzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora drogą telefoniczną lub on-line (zapisy prowadzone są pod numerem 733 749 714).
 • Biblioteka na Redutowej stworzyła także specjalny kanał na YouTube z filmami, na których Bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze: https://www.youtube.com/channel/UCHWUiUxR9HVx4XAHZmQdNGQ

 

Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej (www.mdk.zwpek.pl) w skład którego wchodzi Młodzieżowy Dom Kultury  przy ul. Brożka 1a i V Ogród Jordanowski przy ul. Ludwiki 2/4 proponuje swoim wychowankom i rodzicom oraz wszystkim zainteresowanym odbiorcom ofertę zajęć zdalnych dla dzieci w wieku 3-19 lat,  przygotowaną przez nauczycieli i pracowników placówki. Oferta jest publikowana i uaktualniana codziennie na stworzonej w tym celu specjalnej zakładce „Inspirujemy” (http://mdk.zwpek.pl/inspirujemy/)

Pomysły na aktywność twórczą można też znaleźć na  facebooku placówki: Zwpek Wola oraz ZWPEK Młodzieżowy Dom Kultury.

W każdym tygodniu w zakładce „Inspirujemy” ukazuje się kilkadziesiąt propozycji zajęć twórczych, edukacyjnych i artystycznych w pracowniach:

 • Rysunku i malarstwa w formie instruktaży do podejmowanych tematów, opisów ich wykonania oraz inspiracji prezentowanych  w formie zdjęć, skanów z publikacji specjalistycznych oraz albumów malarskich
 • Tańca w formie filmów instruktażowych z technikami różnych rodzajów tańca, elementami ruchu, układu oraz ćwiczeń i zabaw ruchowo-muzycznych
 • Instrumentalnej w formie filmów instruktażowych do nauki gry na gitarze, ukulele, ksylofonie
 • Teatru w formie scenariuszy spektakli, instruktażu techniki teatralnej, filmików z inspiracjami do pracy nad rolą
 • Plastyki dla najmłodszych, Papieroplastyki, Design, „Robótek zręcznych”, Kreatywności w zależności od grupy dostosowane do wieku odbiorców, w formie zdjęć, linków, instruktaży wykonywania prac plastycznych z materiałów papierowych, włóczki, ciastoliny
 • Ceramiki w formie propozycji wykonania w warunkach domowych form płaskich i przestrzennych z masy solnej, masy papierowej, plasteliny lub np. ciasta drożdżowego
 • Rekonstrukcji Historycznej w formie specjalistycznych filmów tematycznych oraz prezentacji rekonstrukcyjnych
 • Klubu Hobbystów w formie zadań do pracy indywidualnej, prezentacji zdjęć z dokonań hobbystycznych wychowanków,
 • Języka angielskiego w formie scenariuszy zajęć, materiałów do indywidualnej nauki języka obcego
 • Lego robotyki w formie zadań technicznych i konstrukcyjnych do wykonania z klocków, zdjęć otrzymanych od wychowanków z prezentacji wykonanych zadań
 • Programowania, Robotów Photon, Młodego Elektronika w formie zadań do wykonania z zakresu programowania oraz tworzenia konstrukcji technicznych i rozwijania kompetencji informatycznych
 • Rytmiki i Małych Musicali gdzie na specjalnie stworzonym kanale You Tube dzieci mogą wziąć udział w zajęciach online
 • Studia Piosenki w formie prezentacji efektów warsztatów online, zdalnego tworzenia muzyki, wspólnego muzykowania online.

ZWPEK oferuje Państwu ciekawe pomysły na zajęcia z dziećmi  i młodzieżą. Podpowiada jak twórczo spędzić czas z młodym człowiekiem. Zachęcamy do udziału w konkursie „Zdalnie – Pozytywni”. Proponujemy linki z kreatywnymi zadaniami, dajemy wskazówki do indywidualnej pracy twórczej. Inspirujemy!

 
Propozycja zajęć realizowanych przez Wolskie Centrum Kultury są na bieżąco aktualizowane na stronie: https://wck-wola.pl/online/ oraz na wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/2253293498313307/2256190371356953

W trudnym czasie kwarantanny, nie chcąc tracić kontaktu ze swoimi odbiorcami, proponujemy przeniesienie się do WCK online (wck-wola.pl/online) Tak jak na co dzień, przedstawione są tam propozycje zajęć z zakresu sztuk wizualnych, tańca i ruchu, muzyki oraz warsztaty, wykłady i zajęcia dla dzieci. Udostępniane są też dokonania z czasów kwarantanny i wcześniejsze.
Na WCK online znajdziecie już dziś propozycje aktywności domowych lub tych wykonywanych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
Oferta jest na bieżąco poszerzana i rozwijana. Pracownicy Wolskiego Centrum Kultury starają się w jak największym stopniu umożliwić korzystanie z kultury udomowionej.

Do dziś w ofercie znalazło się:

 

🎨 SZTUKI WIZUALNE ️🎨

 

🎵 MUZYKA 🎵

 

👶 DLA DZIECI 👶

 • Taniec dla dzieci proponowany przez instruktorkę Zofię Chołoniewską: bit.ly/2KlQSUd
 • Zajęcia z angielskiego Speak and Play dla dzieci w wieku 0,5-3 lata wraz z opiekunkami. Zabawianki, piosenki, wierszyki po angielsku i konwersacje dla opiekunów z Luizą Walczuk: bit.ly/3ajQXCo
 • Pomimo utrudnionej sytuacji, nasz instruktor Michał Witecki, na bieżąco śledzi postępy swoich uczniów w grze na fortepianie. Możecie zobaczyć je i Wy: bit.ly/2VvfIGh
 •  Spotkania z Panią Rytmiką „Mali i duzi Muzykanci” to cykl, który odbywał się do tej pory w naszej Sali w Rodzinnej Młynarskiej, a teraz przenosimy go do wirtualnego pokoju. Pierwszy koncert już 25.04 o 10:30: Mali i Duzi Muzykanci Online | 25.04
 • Kolorowanki dla najmłodszych: bit.ly/2Vz1i84

 

🕺 TANIEC I RUCH 🧘

 • Michał Ignatowicz, nasz instruktor Tai Chi, zaprasza na treningi online: bit.ly/2wHte0X

 

🧘 WARSZTATY I WYKŁADY 🧘

Slow Life to popularny cykl spotkań z osobami działającymi w tym duchu. Polecamy filmy naszych instruktorów:

 • Marcin Gładki o tym, jak dbać o rośliny: bit.ly/2VcNL75
 • Tutorial Natalii Załęskiej Płonka o naturalnej maseczce na czas przetrwania: bit.ly/3bh5U9A
 • Julia Pańków, która prowadzi w WCK Robótki Zero Waste, zaproponowała tutorial, jak zrobić doniczki z tetra paków: bit.ly/3ab6K6o
 • Wszystkich, którzy pamiętają nasz projekt Światłoczuły Modernizm, a nie mieli okazji usłyszeć wszystkich wykładów, zapraszamy tutaj: bit.ly/3cikY6E

 

📷 A jeśli chcecie podzielić się z Wolskim Centrum Kultury swoją twórczością, wrażeniami, refleksjami, zapraszamy do Archiwum Kwarantanny Społecznej!

Udanych spotkań z kulturą online! #ZostanWDomu

Inne aktualności

Pomoc dla organizacji pozarządowych podczas epidemii

W ostatnim czasie rząd wprowadził już trzy wersje tzw. tarczy antywirusowej, jednocześnie samorządy inicjują swoje działania pomocowe. Dla wielu organizacji pozarządowych odnalezienie się w tych dokumentach jest bardzo trudne, często ponad ich możliwości merytoryczne i siły. Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych wychodzi naprzeciw tym...

Więcej

Osobisty Plan Awaryjny- nowy poradnik, dla osób doświadczających przemocy domowej w trakcie epidemii

Stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną pozostawione bez...

Start 15 Edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze 2020

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców  Osób Niepełnosprawnych już od 15 lat przyznają prestiżowe...