IV Bieg Pamięci „Wola 1944”– online

IV Bieg Pamięci Wola 1944

Tegoroczna edycja Biegu Pamięci, zamiast w jednym z wolskich parków, odbędzie się wszędzie tam, gdzie znajdą się uczestnicy. Ważne, by pokonać minimum 1944 metry i przesłać tego potwierdzenie. Cel pozostaje niezmienny – upamiętnienie cywilnych ofiar rzezi Woli

Dotychczasowe Biegi Pamięci gromadziły biegaczki i biegaczy w parku Powstańców (I edycja) i w parku im. Księcia Janusza. Biegom towarzyszyły rekonstrukcje historyczne, pokazy uzbrojenia i koncerty piosenek powstańczych. Tegoroczna edycja wydarzenia, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się online.

Zamiast spotkania w parku w określonym dniu, dajemy czas na udział w Biegu Pamięci od godz. 17:00 1 sierpnia do godziny 23:59 8 sierpnia. Niezmienny pozostaje minimalny dystans: 1944 metry. Odległość tę można przebyć w  dowolnym miejscu na świecie, nie wyłączając stacjonarnych bieżni w domu lub na siłowni.

Warunkiem udziału jest przesłanie na facebookowy profil dzielnicy MiejskaWola potwierdzenia przebycia dystansu, np. zdjęcia z aplikacji. W zamian uczestnicy otrzymają okolicznościowy dyplom. – Zmieniając formułę, nie zmieniamy podstawowych celów Biegu Pamięci. Zależy nam na upamiętnieniu cywilnych ofiar rzezi Woli, dokonanej w trakcie Powstania Warszawskiego. W tym wyjątkowym czasie pozostaje z nami jako partner Muzeum Powstania Warszawskiego. Zachęcam wszystkich do udziału, mając nadzieję, że kolejne edycje biegu odbędą się już w tradycyjnej formule – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

– Nie będziemy porównywać czasów, liczy się pokonanie dystansu. Zachęcam wszystkich do udziału, mając nadzieję, że kolejne edycje biegu odbędą się już w tradycyjnej formule – dodaje Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Wspólnie upamiętniamy ofiary Rzezi Woli

Na wieść o wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 1944 r. Adolf Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

W pierwszych dniach sierpnia na Woli dochodziło do masowych egzekucji. Największe z nich miały miejsce 5 sierpnia, tzw. czarna sobota. Ginęła ludność cywilna, powstańcy, pacjenci szpitali, personel medyczny, osoby duchowne. Najwięcej egzekucji wykonano w dniach 1-12 sierpnia. W kolejnych dniach schwytanych ludzi wykorzystywano przy robotach przymusowych, a od 5 sierpnia wysiedlano także z Warszawy. Szacuje się, że w ramach Rzezi Woli zamordowano ok. 50 tys. ludzi. Jest to jedna z największych zbrodni, dokonanych na polskiej ludności podczas II wojny światowej.

Pliki

Data opublikowania: 08:43, 28 lipca 2020

Kategorie: ,

Inne aktualności

Wolscy radni apelują o solidarność w walce z Covid-19

Radni Woli we wspólnym stanowisku zaapelowali do NFZ o równe traktowanie Szpitala Wolskiego w walce z pandemią koronawirusa. Stawki w wolskiej placówce są zdecydowanie niższe niż te, które otrzymuje tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym.  Liczba nowych zakażonych Covid-19 ustabilizowała się na stałym, niestety bardzo wysokim poziomie, oscylującym wokół...

Więcej

Oddział jest, konkursu nie ma

Wolscy radni zaapelowali do NFZ o pilne rozpisanie konkursu na świadczenie usług z zakresu psychiatrii dziecięcej w Szpitalu Wolskim. Placówka...

Trwają prace nad planem miejscowym obszaru Odolan

Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być...