Burmistrz interweniuje w sprawie psychiatrii dziecięcej na Woli

Burmistrz Woli apeluje do NFZ: Podpiszcie umowę z Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w szpitalu Wolskim. Budynek i kadra czekają od marca na pacjentów, których nie można przyjąć bo fundusz wstrzymał konkursy.  

Na początku roku, zakończył się kosztujący miasto 200 tys. złotych remont pawilonu 6 w Szpitalu Wolskim. Już od marca miała tam rozpocząć działalność placówka dziennej opieki psychiatrycznej dla młodzieży z klas 6 – 8. Jest miejsce, wyposażenie, a szpital dysponuje potrzebną kadrą. Nie może jednak przyjmować pacjentów. – Zwróciłem się do Narodowego Funduszu Zdrowia, o pilne rozpisanie konkursu, tak by wolska placówka mogła jak najszybciej świadczyć pomoc pacjentom – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. 

 – Zgodnie z ustaleniami z Narodowym Funduszem Zdrowia, w kwietniu mieliśmy przyjąć pierwszych pacjentów – informuje Cezary Żechowski, szef oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Jednak w marcu fundusz odwołał wszystkie konkursy dla podmiotów medycznych, a kiedy je wznowił pominął postępowania dotyczące psychiatrii dziecięcej, która jak zgodni są wszyscy specjaliści, teraz jest najbardziej potrzebna. – Zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Obserwujemy nasilenie lęków, depresji, myśli samobójczych czy zaburzeń odżywiania – tłumaczy Żechowski.  

Nie możemy pozwolić sobie na dalsze lekceważenie problemu psychiatrii w Polsce, w tym dramatycznej sytuacji opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży – mówi burmistrz StrzałkowskiPolska jest na drugim miejscu w Europie, zaraz po Niemczech, jeśli chodzi o zakończone zgonem próby samobójcze dzieci w wieku od 10 do 19 lat – dodaje Krzysztof Strzałkowski. 

O problemach polskiej psychiatrii dziecięcej mówi się od wielu miesięcy, jednak w Warszawie sytuacja jest szczególna. – Kilka dni temu dla pacjentów niezarażonych covid-19 zlikwidowano oddział psychiatryczny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Szpitala Uniwersyteckiego na Ochocie  przypomina Blanka Zienkiewicz, wolska Radna– W okresie negatywnych skutków psychospołecznych koronawirusa, powinniśmy w Warszawie powiększać zakres wsparcia dla tych pacjentów, a nie je ograniczać, tym bardziej, że świeżo wyremontowany oddział w Szpitalu Wolskim czeka – dodaje Zienkiewicz. 

Data opublikowania: 08:58, 10 listopada 2020

Kategorie: , , , ,

Inne aktualności

Oddział jest, konkursu nie ma

Wolscy radni zaapelowali do NFZ o pilne rozpisanie konkursu na świadczenie usług z zakresu psychiatrii dziecięcej w Szpitalu Wolskim. Placówka dysponuje kadrą oraz nowym oddziałem, który od początku roku świeci pustkami.  Na początku roku zakończył się wart 200 tys. zł remont pawilonu nr. 6 w...

Więcej

Trwają prace nad planem miejscowym obszaru Odolan

Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być...

XI edycja Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej

25 listopada br. o godz. 18:00 odbędzie się gala online Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Tegorocznymi finalistami Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej...