Jak jeździmy po Woli?

Aleja Solidarności

Na Woli kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w al. Jana Pawła II, gdzie ponad normę jeździ 80 procent aut.  Po opublikowaniu raportu ZDM– u, władze Woli zwracają uwagę na to, że przekraczanie prędkości to nie tylko problem bezpieczeństwa, ale też hałasu w mieście. 

W ostatnim roku na Woli Zarząd Dróg Miejskich, wziął pod lupę cztery drogial. Solidarności, Jana Pawła II, Deotymy oraz Obozową w dwóch punktach – na wysokości ulic Wawrzyszewskiej i tuż przed Młynarską. Z przeprowadzonych tam badań wynika, że ponad 80 procent samochodów przejeżdżających al. Jana Pawła II przekracza dozwoloną prędkość. Prawie 1/6 porusza się od 21 do 50 kilometrów na godzinę szybciej niż w tym miejscu dopuszczają przepisy.  

– Zwracamy uwagę, że nadmierna prędkość w mieście to nie tylko zagrożenie dla samych kierujących, ale i innych uczestników ruchu drogowego – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Zdaniem władz dzielnicy ma ona też, wpływ na jakość życia w mieście. – Szybciej jadące samochody to większe zapylenie i hałas, które obniżają komfort mieszkańców – zaznacza Strzałkowski.  

Spośród zbadanych punktów, w al. Solidarności najwięcej kierujących, bo 68, w ciągu dobowej kontroli utraciłoby uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Tylko sześciu kierowców mniej, musiałoby oddać dokumenty pozwalające prowadzić samochód, gdyby kontroli nie dokonywał ZDM tylko Policja w al. Jana Pawła II. To tutaj też padł rekord prędkości w ramach tych kontroli na Woli. Jeden z pojazdów poruszał się z prędkością 122 kilometrów na godzinę, prawie 2,5 razy szybciej niż w tym miejscu pozwalają przepisy!  

Znacznie lepiej sytuacja miała się na ul. Deotymy, gdzie przekroczeń prędkości było o połowę mniej. W tym miejscu 32 proc. pojazdów jechało szybciej niż kodeks na to zezwala, przy 5 proc. jadących w od 21 do 50 km/h ponad normę, tutaj nie zarejestrowano jednak ani jednego pojazdu jadącego więcej niż 50km/h ponad dozwoloną granicę. 

Pod względem średniej prędkości, najszybciej kierowcy jeżdżą po Woli w al. Solidarności, w stronę Leszna i al. Jana Pawła II w stronę Centrum – 59,7km/h. To o ponad 15km/h wolniej niż w najszybszym miejscu w Warszawie, czyli na ulicy Puławskiej (76,6km/h). Najmniejszą średnią prędkość zanotowano na Obozowej, w kierunku al. Prymasa Tysiąclecia – 42,4 km/h. W całej stolicy zaś najwolniej jeżdżono przez Barkocińską, gdzie średnia prędkość chwilowa wyniosła 30,4 km/h. 

Na stronie Zarządu Dróg Miejskich – https://tiny.pl/r4t6x można też porównać raporty z lat 2017 – 19. W latach poprzednich monitorowano dodatkowo jeszcze 14 punktów na Woli.

Data opublikowania: 09:58, 3 marca 2021

Kategorie: ,

Inne aktualności

Dzień otwarty w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida

27 kwietnia br. o godzinie 18.00. Dzień otwarty w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida, ul. Obozowa 60 w Warszawie Szanowni Państwo, 17 maja br. rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022. W celu zapoznania kandydatów z ofertą edukacyjną, wolskie...

Więcej

Dzień otwarty w XL Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego

24 kwietnia br. o godzinie 11.00. Dzień otwarty w XL Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, ul. Platynowa...

Dzień otwarty w III Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Sowińskiego

24 kwietnia br. o godzinie 11.00. Dzień otwarty w III Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Sowińskiego, ul. Rogalińska 2 w Warszawie...