Bezpieczna ewakuacja. Unikaj ognia jak ognia! – rusza miejska kampania edukacyjna.

Górczewska strażak pożar straż pożarna

Rocznie wybucha w Warszawie przeciętnie 4000 pożarów. Aż 1/3 z nich ma miejsce w prywatnych mieszkaniach. Stolica jako pierwsze miasto w Polsce przygotowała kompleksowe materiały edukacyjne dotyczące ewakuacji z budynków wielorodzinnych.

Kampanię zaczynamy od emisji 5 krótkich filmów edukacyjnych, które składają się na cykl „Bezpieczna ewakuacja”. Przygotowane pod nadzorem merytorycznym ekspertów z Państwowej Straży Pożarnej video skupia się na 5 aspektach ewakuacji:

– ewakuacji z budynku, gdy pożar wybuchł w naszym mieszkaniu – film nr 1,

– ewakuacji z budynku, gdy pożar wybuchł na klatce schodowej lub w innym mieszkaniu – film nr 2,

– niezastawianiu dróg ewakuacyjnych w budynku – film nr 3,

– niezastawianiu dróg pożarowych, które umożliwiają dojazd pojazdów Państwowej Straży Pożarnej do budynku o każdej porze roku – film nr 4,

– ogólnych zasad ewakuacji z mieszkania podczas pożaru (w tym: zamykania mieszkania, zgłaszania się w miejsce zbiórki, powiadamiania o wyjściu wszystkich osób i zwierząt z mieszkania oraz o zamiarze opuszczenia miejsca zbiórki) – film nr 5.

Sprawna i bezpieczna ewakuacja lokatorów jest kluczowym elementem działania straży pożarnej. Dla własnego bezpieczeństwa wszyscy powinniśmy wiedzieć jak się zachować, gdy zacznie się palić. Dlatego nasze krótkie filmy video, przygotowane we współpracy ze strażakami, będą rozpowszechniane wśród mieszkańców – to pierwsze w Polsce tak kompleksowe podejście do zagadnienia ewakuacji z budynków wielorodzinnych – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Pożary w budynkach wielorodzinnych

W ubiegłym roku liczba pożarów na terenie stolicy była najniższa od ponad 10 lat. Jednak i tak wybuchło ich aż 3380. Eksperci straży pożarnej mniejszą liczbę pożarów łączą z obostrzeniami wynikającymi ze stanu zagrożenia epidemiologicznego. Niezmiennie około 1/3 wszystkich pożarów miała miejsce w domach warszawiaków.

W tym roku do takiego zdarzenia doszło w jednym z bloków przy ul. Bruna, gdzie pożar wybuchł na 10 piętrze. Poszkodowane zostały dwie osoby, a na miejscu pracowało 6 zastępów straży pożarnej.

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w nocy w budynku przy ul. Kobielskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu znajdującym się na 13 piętrze. Do środka weszli strażacy, którzy podczas przeszukiwania pomieszczeń znaleźli dwoje nieprzytomnych, starszych ludzi. Niestety, pomimo udzielonej pomocy, lokatorów nie udało się uratować.

W innym przypadku pożar wybuchł w mieszkaniu na czwartym piętrze bloku przy ul. Powązkowskiej. Z lokalu ewakuowano kobietę oraz dwa psy. Ogień zajął również poddasze budynku. W akcji gaśniczej wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej.

Statystycznie w Warszawie pożar wybucha co dwie godziny. Aż 3 pożary każdego dnia wybuchają w miejscu zamieszkania. To poważne ryzyko dla mienia, zdrowia oraz przede wszystkim życia lokatorów. I choć pożary stanowią tylko 20 proc. zdarzeń, do których wzywana jest straż pożarna, w ubiegłym roku w Warszawie zginęło w nich aż 13 osób. To smutna statystyka. Również z tego powodu zaangażowaliśmy się w miejską kampanię edukacyjną. Zależy nam, by mieszkańcy wiedzieli jak się zachować – mówi starszy brygadier Leszek Smuniewski – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Miasto dofinansowuje działania warszawskiej staży pożarnej. W ubiegłym roku było to prawie 4,7 mln zł. Cieszymy się, że powstają kampanie edukacyjne takie jak ta. Jeśli dzięki temu uda się zapobiec choć jednemu tragicznemu zdarzeniu, będzie to nasz wspólny, ogromny sukces – mówi Piotr Mazurek – radny m.st. Warszawy, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady m.st. Warszawy.

Straż pożarna

Data opublikowania: 10:17, 8 kwietnia 2021

Kategorie: , , , ,

Inne aktualności

„Świetlica Marzeń” w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima

W środę 9 czerwca br. odbyła się symboliczna uroczystość otwarcia „Świetlicy Marzeń” w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima. Wzięły w niej udział dzieci z klasy 3b z nauczycielem świetlicy, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Pani Hanny Krupy, dyrektora szkoły. Rodzice opowiedzieli o tym,...

Więcej
Grafika przedstawia numer telefonu na infolinię dot. przekształceń użytkowania wieczystego

PRZEKSZTAŁCENIA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO – INFOLINIA

Szanowni Państwo, zależy nam na sprawnym prowadzeniu spraw związanych z przekształceniami użytkowania wieczystego. Dlatego w Urzędzie Dzielnicy Wola działa w...

Narodowy Spis Powszechny 2021

Spis powszechny: 12 czerwca dniem otwartym!

W sobotę, w 18 punktach w całej Warszawie, można dokonać samospisu w ramach trwającego Narodowego Spisu Powszechnego 2021. W tym...