Energo sztuczki


Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów – „Energosztuczki’, które pokazują, jak w łatwy sposób przy codziennych czynnościach optymalizować zużycie mediów. Przypomną o gaszeniu światła w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcaniu kranów z wodą podczas mycia zębów, pokażą zalety energooszczędnego oświetlenia. Podpowiedzą, czym się kierować wybierając sprzęt gospodarstwa domowego jak również zmobilizują do ekologicznego podróżowania.

Zgodnie z badaniem ankietowym „Zachowanie proekologiczne w warszawskich gospodarstwach domowych” prowadzonym przez Urząd m.st. Warszawy z grudnia 2013 roku,  85% mieszkańców Warszawy oszczędza energię elektryczną, 78% ciepło a 60% ogranicza zużycie bieżącej wody. Powodem oszczędzania mediów jest głównie chęć obniżenia opłat za rachunki.

Przygotowane przez Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy krótkie filmy – „Energosztuczki” pokazują, jak w łatwy sposób przy codziennych czynnościach optymalizować zużycie mediów. Przypomną o gaszeniu światła w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcaniu kranów z wodą podczas mycia zębów, pokażą zalety energooszczędnego oświetlenia. Podpowiedzą, czym się kierować wybierając sprzęt gospodarstwa domowego jak również zachęcą do ekologicznego podróżowania.

„Energosztuczki” są elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Planu Działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 r.’ – dokumentu przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w 2011 roku, a wynikającego z inicjatywy Komisji Europejskiej „Porozumienie między Burmistrzami”, do której Warszawa przystąpiła w 2009 roku.

Zgodnie z ideą inicjatywy, Warszawa zadeklarowała ograniczenie do 2020 roku zużycia energii o 20% i zredukowanie o 20% emisji dwutlenku węgla.

Zachęcamy do obejrzenia filmów:

  1. AGD: http://youtu.be/tz1fawy9EXM

  2. Gotowanie: http://youtu.be/qraYCsCqrM4

  3. Oświetlenie: http://youtu.be/QXklKDQAGrI

  4. Woda: http://youtu.be/N6z53tRfP8g

  5. Żarówka: http://youtu.be/GPjOm9eA6SY

  6. Ogrzewanie: http://youtu.be/br9-oKTUaVM

  7. Podróżowanie: http://youtu.be/8AqfUtvLle0

 

Link do playlisty: http://www.youtube.com/playlist?list=PL3Wddt9O4kIOXB8SvZn-G_Tpx-S5pc5iA