Wola, miejsce którego nie znacie

Witaj na Woli

Wola. Miejsce, którego nie znacie

Wola jest jedną z 18 dzielnic Warszawy. Zajmuje obszar 19,26 km², czyli 4 proc. powierzchni stolicy. Zameldowanych jest tu około 140 tysięcy mieszkańców. Przedwojenna Wola była dzielnicą robotniczą, głośną i przede wszystkim handlową. Mieściło się tu słynne targowisko Kercelak oraz największe fabryki, m.in. „Norblin” – najważniejszy dostawca wyrobów platerowych od czasów Królestwa Polskiego czy zakłady „Lilpopa” słynące z produkcji wagonów kolejowych i samochodów na licencji koncernu „General Motors”.

Po wojnie Wola stała się miejscem budowy nowoczesnych zakładów przemysłowych i osiedli mieszkaniowych. Projekty realizowali tak uznani architekci, jak Helena i Szymon Syrkusowie ( „perła modernizmu” – Osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole) czy Michał Przerwa-Tetmajer (osiedle Młynów, słynny PDT Wola). Powstały tu m.in. Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka i Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg.

Obecnie Wola należy do najdynamiczniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Część fabryk przebudowano na siedziby instytucji i firm. Wiele terenów przeznaczonych zostało pod inwestycje mieszkaniowe. Modernizowane są najważniejsze trasy komunikacyjne. Wola przeobraża się
w biznesową część stolicy.

Wola jest dzielnicą, która stale rozwija się również pod względem oferty kulturalnej. To tutaj znajduje się Wolskie Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli oraz wiele innych placówek muzealnych. W dzielnicy odbywa się też szereg wydarzeń artystycznych. Do najciekawszych należą: imprezy cykliczne takie, jak Wolska Jesień Kultury czy Kercelak. Ten ostatni jest imprezą plenerową nawiązującą do tradycji dzielnicy, do największego bazaru przedwojennej Warszawy. To o nim śpiewał piosenki bard stolicy Stasiek Wielanek.

Warto zaglądać na stale uaktualnianą przez Urząd Dzielnicy Wola stronę internetową: www.wola.waw.pl

Informacji o planowanych imprezach oraz ważnych wydarzeniach można szukać również w Kurierze Wolskim, bezpłatnym miesięczniku Urzędu Dzielnicy Wola. Zawiera on dużo ciekawostek, porady dla mieszkańców, ogłoszenia, informacje kulturalne.


Wyjątkowe miejsca

Trasy spacerowe